Rodzaje tablic nagrobkowych - zdobienie i napisy

Rodzaje tablic nagrobkowych - zdobienie i napisy

Sytuacja, w której musimy zająć się pogrzebem bliskiej osoby jest zawsze bardzo trudnym momentem. Smutek po stracie członka rodziny czy przyjaciela nie sprzyja zakupom, jednak prędzej czy później trzeba będzie zająć się wyborem odpowiedniego nagrobka. W tym celu należy udać się do profesjonalnego zakład kamieniarski, gdzie znajduje się szeroki wybór pomników oraz tablic nagrobkowych. I właśnie te elementy nagrobka są najważniejsze. Zawierają informacje na temat zmarłego, dlatego też wybór tego elementu warto potraktować priorytetowo.

Jakie są rodzaje tablic nagrobkowych?
Istnieje kilka rodzajów tablic nagrobkowych - pojedyncze, podwójne oraz dziecięce. Nie ma jednak ścisłych reguł co do ich stosowania. Tablicę pojedynczą można spokojnie wykorzystać w grobowcu, w którym znajdują się dwie trumny, ustawione jedna nad drugą. Tablice podwójne sprawdzą się w przypadku grobowców rodzinnych, i w których trumny ustawione są jedna obok drugiej (analogicznie dla 4 trumien ułożonych w dwóch rzędach). Tablice dziecięce są zwykle mniejsze i różnią się estetyką.
Wśród wymienionych rodzajów tablic nagrobkowych wyróżnić można kolejne typy. Podział ten wynika z formy zdobienia oraz rodzaju napisów umieszczonych na tablicach. Najczęściej spotkać można tablice jednoczęściowe o gładkich formach. Tego typu tablice nie posiadają rzeźbionych elementów dekoracyjnych. Mogą mieć za to rozmaite kształty. Kolejnym rodzajem tablic nagrobkowych są tablice dwuczęściowe. Tego typu produkty składają się z dwóch zauważalnie odrębnych elementów. Zwykle jeden z nich jest nieco mniejszy i pełni funkcję dekoracyjną.
Tablice nagrobkowe można również podzielić pod kątem techniki zdobienia. W zakładach kamieniarskich najczęściej spotkać można tablice rzeźbione i grawerowane. Oba te typy prezentują się efektownie i tylko od Twoich preferencji zależy wybór rodzaju zdobienia.

W jaki sposób tworzy się napisy na tablicach nagrobkowych?
Przy wyborze tablicy nagrobkowej trzeba też zdecydować się na odpowiednie napisy. W ich przypadku również istnieje kilka rodzajów, a każdy z nich prezentuje się estetycznie. Napisy na tablicach mogą być wykonywane poprzez np. piaskowanie. Metoda polega na ryciu wiązką piasku pod ciśnieniem przy pomocy specjalnego urządzenia. To jeden z najczęściej spotykanych sposobów tworzenia napisów na grobach. I rzeczywiście, w wielu przypadka to rozwiązanie sprawdza się całkiem dobrze. Trzeba jednak dobrze przemyśleć sprawę, kiedy tablica wykonana jest np. z granitu.
Wówczas piaskowane napisy mogą być słabiej widoczne, kiedy powierzchnia tablicy jest mokra. Dlatego też dużą popularnością cieszy się metoda piaskowania napisów połączona z ich malowaniem. Wówczas powstałe napisy malowane są farbą w różnych kolorach. W przypadku tablicy w kolorze czarnym, pięknie prezentowa się będzie farba w kolorze złotym. Najdroższą, ale jednocześnie najtrwalszą opcją jest umieszczenie na nagrobku nakładanych liter ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub złota. Takie litery nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji ani renowacji.

Zakup nagrobka to jednorazowy wydatek, którego celem jest upamiętnienie osoby zmarłej. Dlatego też nie warto kierować się modą i zmieniającymi się trendami. Wybierając tablicę nagrobkową warto wybrać klasyczną, ponadczasową i przede wszystkim solidną. Na tak neutralnej i estetycznej bazie każdy napis będzie się pięknie prezentował i zostanie na tablicy na długie lata.

Najnowsze opinie w bazie: (0)
Napisz opinię o firmie
Całościowa ocena:

inne firmy w bazie

Zostaw ocenę
pierwszy
Zostaw ocenę
pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Zostaw ocenę
pierwszy

Wybór odpowiedniego lokum do zamieszkania j...
Idealną zabawką do ogrodu jest huśtawka. W sło...
Dach to jeden z najważniejszych elementów ...
Budowa domu to sprawa bardzo poważna, któr...
Wśród nas nie ma za pewne ani jednej osoby...
Filtry do gazu ziemnego to urządzenia, które zap...